...

Jak przygotować brief przed tworzeniem strony internetowej?

Spis treści

5
(2)

Brief do projektu strony internetowej to Twój pierwszy krok do zaplanowania projektu. Pomaga w jasnym zrozumieniu tego, czego od nas oczekujesz, ale co ważniejsze — pomoże Tobie zrozumieć, czego chcesz. Dowiedz się, jakie pytania powinieneś znać odpowiedź, aby dobrze briefować agencję i rozpocząć projekt strony internetowej we właściwy sposób.

Rozpoczęcie nowego projektu projektowania stron internetowych może być ekscytujące. Jest jednak kilka praktycznych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, aby ułatwić płynny proces projektowania. Na przykład będziesz chciał się upewnić, że finalnie strona internetowa całkowicie wpasowują się w kontekst wizji, misji i sloganu Twojej firmy

Zestawienie listy pytań, które należy zadać podczas projektowania strony internetowej, pomaga upewnić się, że wszyscy zaangażowani w projekt podzielają tę samą wizję ostatecznych rezultatów.

W tym artykule omówimy, czym jest kwestionariusz projektowania stron internetowych, dlaczego warto go utworzyć oraz jakie pytania należy zadać.

Co to jest kwestionariusz projektowania stron internetowych?

Kwestionariusz projektu strony internetowej to lista pytań, które projektant stron internetowych lub agencja przekazuje potencjalnemu klientowi, aby lepiej zrozumieć jego wymagania biznesowe i projektowe przed zbudowaniem strony internetowej.

Jest to ściśle związane z briefem na stronie internetowej, ponieważ zadane tutaj pytania można wykorzystać do skompilowania tego zasobu i lepszego zrozumienia budżetu, harmonogramu i innych ważnych czynników dla klienta.

Zanim zaczniesz projektować stronę internetową, mądrze jest uzyskać jak najwięcej informacji z góry. Może to zapewnić wgląd w grupę docelową i cele klienta, zapewniając, że produkt końcowy osiągnie, a nawet przewyższy swoją pierwotną wizję.

Należy pamiętać, że kwestionariusze do projektowania stron internetowych znacznie różnią się od standardowych formularzy, komunikacji e-mailowej i podobnych środków pozyskiwania informacji. Dzieje się tak, ponieważ są one w pełni dostosowane i zawierają pytania istotne dla Twojego klienta w jednym miejscu, co ułatwia zapoznanie się z nimi.

Dlaczego potrzebujesz kwestionariusza do projektowania stron internetowych?

Głównym celem kwestionariusza projektu strony internetowej jest umożliwienie Tobie i Twoim klientom wspólnej wizji produktu końcowego. Może pomóc w dopracowaniu szczegółów, takich jak wygląd i styl witryny, misja i wartości marki oraz wiele innych. To ci pomagastworzyć lepsze User Experience (UX) dla grupy docelowej.

Utworzenie listy pytań do projektowania stron internetowych dla klientów może pomóc uniknąć nieporozumień i nieporozumień między Tobą a nimi. Takie dobrze sformułowane zapytania mogą pomóc w prawidłowym rozpoznaniu potrzeb klientów i uniknięciu nieporozumień, które mogą ostatecznie prowadzić do rund próśb o zmianę. 

Podsumowując, kwestionariusz klienta pozwala zagłębić się w prawdziwy powód, dla którego potrzebna jest nowa strona internetowa, dzięki czemu możesz stworzyć projekt, który jest dobrze dopasowany do ich celów. Zdobywając solidne zrozumienie działalności, odbiorców i potrzeb Twojego klienta, możesz uniknąć tworzenia strony internetowej, która jest atrakcyjna wizualnie, ale nie osiąga swoich celów.

Jak stworzyć kwestionariusz projektu strony internetowej

Przygotowanie listy pytań wymaga precyzji. Czasami trzeba nawet inaczej sformułować niektóre zapytania, aby dotrzeć do sedna potrzeb i celów klienta. Aby ułatwić Ci rozpoczęcie pracy, zebraliśmy  12 najważniejszych pytań, które należy zadać podczas projektowania strony internetowej.

Chcesz zbudować nową stronę internetową lub przeprojektować istniejącą?

Pierwsze na naszej liście to pytanie pomaga określić, czy projekt jest całkowite przeprojektowanie lub będzie wiązało się z budowaniem nowa strona internetowa od podstaw. Może to być pierwszy krok do oszacowania, ile pracy będzie wymagane.

Na przykład ulepszenia istniejącej witryny internetowej mogą obejmować tylko drobne aktualizacje. W przypadku redesignu, obecna strona może dostarczyć mnóstwo materiałów na temat upodobań lub antypatii klienta. Będziesz także chciał zanotować problemy, które skłoniły ich do przeprojektowania.

Opisz swoją firmę w kilku zdaniach

To pytanie może być szczególnie przydatne, gdy biznes Twojego klienta nie jest od razu oczywisty. Możesz zacząć odkrywać szczegóły, takie jak motywacja do założenia firmy, a także ich wizja, misja i wartości.

Te pytania mogą pomóc Ci uzyskać wgląd w to, co jest ważne nie tylko dla klienta, ale także dla jego odbiorców. Mogą również okazać się cenne, jeśli klient chciałby, aby historia ich pochodzenia była wyświetlana na swojej stronie internetowej.

Rodzaj działalności prowadzonej przez klienta może również wpływać na elementy projektu projektu, takie jak funkcje, które należy uwzględnić, jaka powinna być struktura stron i jaka treść powinna być najbardziej widoczna. Na przykład, jeśli Twój klient jest fotograf, będziesz chciał stworzyć stronę fotograficzną który wyróżnia ich pracę. Może to wymagać zbudowania czegoś bardziej przypominającego lookbook niż normalną witrynę.

Jakie usługi oferujesz?

Następnie to pytanie dotyczy zrozumienia produktów i usług Twojego klienta, a także jego modelu biznesowego. Chcesz uzyskać wgląd w rodzaj witryny, która najbardziej odpowiadałaby ich marce i usługach, które chcą promować.

Wiedza o oferowanych produktach i usługach wykracza poza pobieżne informacje. Jako projektant stron internetowych lub agencja będziesz chciał zrozumieć działalność klienta i sposób jej działania. Na przykład, czy Twój klient sprzedaje online? Może to wymagać budowy w niektórych e-commerce funkcje.

Alternatywnie, być może Twój klient prowadzi internetowy magazyn subskrypcji lub posortowaną tablicę ogłoszeń, w której użytkownicy wymagają formularza rejestracyjnego. Rozsądne jest wczesne zidentyfikowanie tych wymagań dotyczących funkcji, ponieważ mogą one pozwolić Ci dowiedzieć się, jak realistyczny jest harmonogram lub proponowany budżet.

Kto jest twoją grupą docelową?

Celem każdej witryny internetowej jest bycie trafnym dla jej odbiorców, a to oznacza, że ​​musi być do nich kierowana. Oprócz podstawowych danych demograficznych klientów, takich jak wiek, płeć i lokalizacja, musisz znać szczegóły, takie jak ich stanowiska, branże, wielkość firmy i tak dalej. Na przykład witryna skierowana do matek przebywających w domu może mieć inny ton i styl niż witryna skierowana do zawodowych sportowców płci męskiej.

Mądrze jest również zapytać, czy idealny klient Twojego klienta jest ekspertem w zakresie produktu lub rozwiązania oferowanego przez jego markę, czy też wymaga edukacji. To po części określi przepływ użytkowników, a także rodzaje produktów, które mogą być zaangażowane (takie jak wizualizacje danych, przewodniki pomocy itp.).

Co sprawia, że ​​Twoje usługi są wyjątkowe?

Można bezpiecznie założyć, że większość klientów woli, abyś zaprojektował witrynę, która odróżnia ich od konkurencji. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest poznanie ich wyjątkowego punktu sprzedaży lub przewagi konkurencyjnej. Gwarantuje to, że może stać się podstawową częścią ich witryny. Może to być coś tak prostego, jak doskonałe czasy odpowiedzi na zapytania klientów lub problemy. 

Inne przykłady obejmują szybkie lub bezpłatne dostawy produktów, oferowanie najtańszych stawek, unikalną politykę zwrotów i wiele innych. Wiedza o tym, jaka jest przewaga konkurencyjna Twojego klienta, może pomóc Ci wprowadzić elementy, które zapewnią jego docelowym odbiorcom najlepsze możliwe wrażenia marki po wizycie na stronie.

Jakie funkcje potrzebuje Twoja witryna, aby odnieść sukces?

Odpowiedź na to pytanie będzie w dużej mierze zależeć od grupy docelowej klienta i branży, a także od ich celów. Na przykład mogą chcieć zwiększyć widoczność swojej witryny w wyszukiwarkach, zwiększyć sprzedaż, zachęcić do zaangażowania lub zwiększyć liczbę zapisów do newslettera.

Jednym z celów kwestionariusza projektowania stron internetowych jest pomoc w dotarciu do sedna problemów klienta, dzięki czemu można zaprojektować dla niego skuteczne rozwiązanie za pomocą klucza zasady projektowania stron internetowych. Niektóre odpowiedzi na to pytanie mogą obejmować:

  • Przyciski wezwania do działania (CTA)
  • Czat na żywo
  • Integracja z mediami społecznościowymi
  • Responsywność lub kompatybilność z różnymi przeglądarkami

Uwaga: Elementor zapewnia narzędzia do sprostania każdemu z tych wymagań w najprostszy sposób. 

Czasami odpowiedzi na to pytanie mogą być oczywiste. Na przykład, jeśli Twój klient jest właścicielem sklepu internetowego, może potrzebować stron produktów z wyraźnymi opisami, płynnym procesem realizacji transakcji, integracją płatności, banerami z ofertami i rabatami i tak dalej.

W zależności od działalności Twojego klienta odpowiedź może być tak prosta, jak: Formularz kontaktowyktóra zawiera miejsce, w którym użytkownicy mogą wpisywać numery telefonów i inne szczegóły. Mogą one dać odbiorcom docelowym wrażenie, że są łatwo dostępne.

Pamiętaj, że to pytanie można przeformułować, aby zapytać, co klient uważa za najważniejszy element na swojej stronie internetowej. Twoim celem jest dotarcie do sedna tego, co najbardziej chcą zobaczyć na swojej stronie, a także tego, czego potrzebują ich odbiorcy.

Jakie są trzy z twoich ulubionych stron internetowych (i dlaczego)?

Jeśli nie rozumiesz, jakie funkcje strony internetowej i ogólnie czujesz, że Twój klient chce dla swojej witryny, pozostaniesz z nieskończonymi możliwościami projektowania. Przy tak wielu opcjach istnieje większe ryzyko, że Twoje wybory niekoniecznie spełnią cele klienta.

Zapytanie o kilka ulubionych stron internetowych klienta może dać wyobrażenie o tym, co im się podoba i co jest dla niego najważniejsze. Jak już wspomnieliśmy, czasami może być konieczne przeformułowanie pytania na wiele sposobów, aby uzyskać pełniejszą odpowiedź.

Inne sposoby zadania tego pytania to:

  • Jaki obraz, wygląd lub styl ma przedstawiać Twoja witryna?
  • Jakie funkcje cenisz lub nie lubisz w witrynach konkurencji?

Odpowiadając na to pytanie, postaraj się, aby Twój klient był jak najbardziej konkretny. Pamiętaj, że znaczenie słów może być subiektywne, a przeciętny klient może nie być biegły w żargonie projektowania stron internetowych. Na przykład rozważ poproszenie klienta o wyjaśnienie, co ma na myśli, gdy używa ogólnych terminów, takich jak „pogrubienie”, i przyznaj, że może mieć inną interpretacjęco oznacza „minimalistyczny” projekt strony internetowej.

Jeśli witryna wymaga stron specjalistycznych, takich jak strony produktów lub podglądu, możesz poprosić o przykłady do odniesienia. Wszystkie te szczegóły pomagają określić wizję klienta dotyczącą tego, jak powinien wyglądać jego ostateczny rezultat.

Czy jesteś zainteresowany usługami marketingu treści?

Jednym z najważniejszych rezultatów, jakich może wymagać klient, jest materiał do jego wykonania marketing treści. Jak wspomnieliśmy wcześniej, może to zależeć od grupy docelowej. Posty na blogu, filmy, artykuły i inne mogą być wymagane do dopełnienia ostatecznego projektu.

Ważne jest, aby od samego początku mieć świadomość tego, kto będzie odpowiedzialny za każdy rodzaj produktu związanego z witryną, w tym za zawartość witryny. Musisz także wiedzieć, czy klient chce, aby jego treść była zoptymalizowana pod kątem SEO. Mogą nawet poprosić Cię o wdrożenie śledzenia wydajności za pomocą rozwiązania analitycznego, takiego jak Google Analytics.

Oprócz pomocy w ocenie zakresu projektu, to pytanie daje potężną możliwość dosprzedaży klientom. Jeśli oferujesz comiesięczne usługi content marketingu i SEO, samo zadanie tego pytania może otworzyć drzwi do trwającej umowy, a nie jednorazowego projektu.

Czy chciałbyś, abyśmy zapewniali stałe wsparcie i konserwację?

Jako osoba zajmująca się tworzeniem stron internetowych prawdopodobnie rozumiesz, ile czasu może zająć utrzymanie się na szczycie utrzymanie strony internetoweji aktualizacje. Jednak twój klient może nie. 

Dlatego kwestionariusz projektu Twojej strony internetowej jest dobrym miejscem, aby dowiedzieć się, czy klient może oczekiwać, że je obsłużysz usługi popremierowe. Typowe zadania pomocy technicznej i konserwacji mogą obejmować odnawianie nazwy domeny i hostingu, a także śledzenie bezpieczeństwa i tworzenie kopii zapasowych.

Możesz rozważyć naliczenie miesięcznej opłaty za obsługę dodatkowych zadań, takich jak nowe dodatki lub aktualizacje funkcji, lub ogólnie upewnienie się, że wszystko pozostaje w doskonałym stanie. Podobnie jak w przypadku marketingu treści, jeśli oferujesz miesięczne plany konserwacji, to pytanie może służyć jako skuteczna okazja do sprzedaży dodatkowej.

Jaki jest twój budżet?

Od odpowiedzi Twojego klienta na poprzednie pytania, być może zaczynasz uzyskiwać obraz kosztów związanych z jego projekt strony internetowej. Możesz nawet mieć kilka pomysłów, które mogłyby pomóc klientowi lepiej osiągnąć jego cele.

Jednak teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jaki jest budżet klienta, ponieważ to w dużej mierze zadecyduje o tym, ile można zrobić na jego stronie. Budżet klienta zazwyczaj wpływa na narzędzia lub funkcje używane lub zawarte w produkcie końcowym.

Na przykład, jeśli ich budżet jest niski, najbardziej sensowne może być użycie kreator stron internetowych. Z drugiej strony przy wyższych budżetach możesz nawet planować tworzenie niestandardowych rozwiązań. Może to obejmować rozszerzenie funkcjonalności wtyczki do systemu zarządzania treścią (CMS), takiego jak WordPress.

Te informacje pomogą Ci również na wczesnym etapie zdecydować, czy klient jest dla Ciebie odpowiedni. Jeśli po prostu nie stać ich na twoje stawki lub uważa, że ​​ilość pracy, którą wykonasz, jest warta tego, co płacisz, mogą nie być dobrym rozwiązaniem.

Jaka jest idealna data uruchomienia strony internetowej?

Harmonogram ukończenia projektu wpłynie na to, ile obciążysz klienta, zwłaszcza jeśli Ty i Twój zespół możecie potrzebować pracować do późna, aby wszystko było gotowe na czas. Może to również oznaczać, że niektóre funkcje będą miały pierwszeństwo przed innymi.

Oś czasu skutecznie pozwala zdecydować o dacie uruchomienia i upewnić się, że Twój zespół jest na dobrej drodze do realizacji projektu na czas. Zastanów się dokładnie, czy możesz zobowiązać się do tego terminu. Dzięki temu nie będziesz musiał wycofać się w połowie drogi.

To kolejny powód, dla którego zalecane jest zadawanie szczegółowych pytań. Im więcej szczegółów na temat zakresu projektu masz, tym lepiej będziesz mógł zaoferować klientowi realistyczny harmonogram.

Czy masz jakieś istniejące wytyczne i wytyczne dotyczące stylu?

Ostatnie pytanie na naszej liście dotyczy tego, czy klient posiada istniejące wytyczne dotyczące stylu lub innego rodzaju wytyczne dotyczące brandingu. Pomoże to zachować spójność projektów, a także ograniczyć poprawki w produkcie końcowym.

Upewnij się, że klient wymieni wszystkie takie wytyczne. Być może będziesz musiał omówić to dalej, jeśli uważasz, że jakiekolwiek zasady dotyczące stylu nie pasują do ich wizji witryny. Na przykład, czy istniejące kolory lub logo marki będą kolidować z projektem, o który proszą?

Nawet jeśli klient nie ma przygotowanych żadnych formalnych dokumentów, możesz dowiedzieć się, czy ma materiały online lub drukowane, z których możesz czerpać inspirację, takie jak banery lub wizytówki. Może to zapewnić solidne wyobrażenie o ich preferencjach i stanowić punkt wyjścia do stworzenia znakomity przewodnik po stylu dla nich.

Pobierz szablon kwestionariusza projektu strony internetowej (GDocs + PDF)

Teraz, gdy już wiesz, czym jest kwestionariusz projektowania stron internetowych i jak może on pomóc w zdobyciu najważniejszych szczegółów potrzebnych do pełnego zrozumienia wizji klienta dotyczącej jego projektu, możesz zacząć tworzyć własną listę.

Aby ułatwić Ci ten proces, przygotowaliśmy szablon do pobrania w wielu formatach. Jest dostępny jako dokument Google i PDF. Możesz używać go tak, jak jest, i zintegrować go z pierwszymi etapami procesu wdrażania!Pobierz darmowy szablon PDFUzyskaj bezpłatny szablon Dokumentów Google

Zadawaj dobrze przygotowane pytania w kwestionariuszu projektowania stron internetowych

Projekt projektowania stron internetowych ma wiele ruchomych części i wiele może się nie udać w trakcie jego tworzenia. Kwestionariusz na stronie internetowej może zacząć wszystko we właściwy sposób i zapewnić względnie płynne działanie.

W tym artykule omówiliśmy 12 kluczowych pytań, które należy zadać potencjalnemu klientowi przed rozpoczęciem korzystania z jego witryny. Umożliwią one zapoznanie się z grupą docelową klienta, unikalną propozycją sprzedaży, osią czasu, celami i nie tylko.

Masz pytania dotyczące tworzenia kwestionariusza do projektowania stron internetowych? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Zapisz się do newslettera

Otrzymaj pakiet inspiracji, porad dotyczących projektowania i solidną porcję wiedzy marketingowej potrzebną dla rozwoju Twojej organizacji.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.